Rawicz: młodzież stworzyła drukarki 3D
poniedziałek, 27 kwietnia 2015 11:30

Drukowanie trójwymiarowe to pasja Jakuba Jóski i Michała Juskowskiego - uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu klasy 2A o profilu matematyczno – fizycznym. Licealiści osiągnęli wielki sukces - samodzielnie skonstruowali drukarki 3D, które prezentują podczas spotkań z uczniami . Omawiają zasady ich działania, a także starają się przybliżyć obsługę programu do projektowania trójwymiarowego.

Co o swojej pasji drukowania 3D mówią młodzi naukowcy?
Jakub Jóska: Drukarki zostały zbudowane przez nas na podstawie projektu open Prusa i3, który zmodyfikowaliśmy do swoich potrzeb i wymagań. Elementy do nich zostały wydrukowane na tzw. drukarce matce. Są to drukarki o stole ruchomym po osi Y i extruderze poruszającym się po osi X i osi Z. Drukują w technologii FDM w polu roboczym o wymiarach 200mm x 210mm x 200mm. Sterownikiem jest Arduino Mega 2560 z nakładką Ramps 1.4 do którego skonfigurowaliśmy i wgraliśmy firmware Marlina. Parametry i postęp druku możemy obserwować na LCD 16x4. Całość zasilana jest zasilaczem ATX o mocy 400 W, z czego drukarka pobiera w granicach 250 W.

Michał Juskowski: W planach mamy budowę kolejnych dwóch drukarek o innej niż poprzednie budowie. Zbudowane będą na planie sześcianu. Z ang. Cube. Są to drukarki które posiadają extruder poruszający się po OX i OY, a stół po OZ.
Interesującym nas zagadnieniem jest także drukowanie z czekolady. Wykonaliśmy już extruder do tego typu wydruków.

Zaraz po pojawieniu się na rynku drukarek 2D pojawiły się skanery które pełniły funkcję odwrotną do drukowania – skanowanie. Idąc za ciosem prowadzimy próby skanowania 3D. Aby móc kopiować interesujące nas obiekty takie jak np. popiersia znajomych, wnętrza budynków, pomniki itp. W tym celu użyliśmy detektora ruchu Xbox Kinect.

Jakub Jóska: Mieszkamy w Sarnowie. Pasjonujemy się nowoczesnymi technologiami. Od kilku lat projektujemy w programach typu CAD (Auto CAD, SOLIDWORKS). Od roku zajmujemy się drukiem 3D. Ponadto w maju 2014 roku wysłaliśmy balonową sondę stratosferyczną na wysokość 36 km. Spadochron z kapsułą wylądował we wsi Mikstat w odległości 75 km od miejsca startu. Misja przyniosła nam wartościowe materiały wideo i dane meteorologiczne. Przygodę chcemy powtórzyć również w tym roku.

Szymon Kaczmarek - nauczyciel fizyki
Drukowanie przestrzenne jako proces wytwarzania trójwymiarowych obiektów na podstawie komputerowego modelu w formacie STL znajduje coraz większe zastosowanie w wielu dziedzinach życia: medycynie, architekturze, prototypowaniu, sztuce. Można też drukować przedmioty codziennego użytku.
Nie dziwi więc fakt, że pokaz druku 3D zaprezentowany przez Michała i Jakuba podczas Rawickiego Festiwalu Nauki cieszył się tak dużym powodzeniem.
Drukowanie trójwymiarowe wymaga sporej wiedzy z zakresu informatyki, mechaniki i projektowania graficznego. Konieczna jest znajomość najnowszych technologii, obsługi programów graficznych, a nawet programowania.

Zainteresowanie słuchaczy jest bardzo duże. W przyszłym roku szkolnym Jakub i Michał chcą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem podczas zajęć koła naukowego. To bardzo dobry pomysł. Trzymamy kciuki!


Zespół redakcyjny I LO w Rawiczu

  

KOMENTUJ NA NASZYM Facebooku

telewizja sławomir papiera wielkopolska

.................................................................................................................... 

Reklama / produkcja filmowa / współpraca
reklama@tvwielkopolska


OLGA SZYMKOWIAK - Marketing Maneger

 olga.p@tvwielkopolska.pl

 

STRONA GŁÓWNA >>> www.tvwielkopolska.pl

Pozostałe informacje w tej kategorii

 
 

Wyszukaj na stronie

Tv Wielkopolska

Informacje, publicystyka, rozrywka...

Dzień Dobry Wielkopolsko!
Kontakt Redakcja i Reklama
redakcja@tvwielkopolska.pl
reklama@tvwielkopolska.pl