Kościan: niestety - statystyka się potwierdza
sobota, 18 kwietnia 2015 12:49

W powiecie kościańskim tegoroczna wiosna potwierdza wieloletnie statystyki wypadków drogowych. Według nich to właśnie miesiące marzec i kwiecień są tymi, w których tych zdarzeń jest wyraźnie więcej a ich skutki są cięższe. Prawdopodobnie wynika to ze zmiany warunków meteorologicznych i rozprężenia jakiemu ulegają kierujący pojazdami. Mimo słonecznej pogody, dobrej widoczności i braku opadów wyjątkowo często służby ratownicze interweniują by nieść pomoc...

Nie inaczej było w czwartek 16 kwietnia, gdy do stanowisk kierowania Państwowej Straży Pożarnej, Państwowego Ratownictwa Medycznego i Policji dotarła wiadomość o zdarzeniu na obwodnicy Kościana na drodze krajowej nr 5. W przeciągu kilku minut na miejscu wypadku zjawiły się służby ratownicze a kilkanaście minut później lądowały 2 śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

O godz. 11.07 dyżurny operacyjny powiatu Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Kościanie otrzymał informację o wypadku ciężarówki i samochodu osobowego. Zgłoszenie mówiło między innymi o dwóch nieprzytomnych osobach. Na miejsce zdarzenia zadysponowano łącznie pięć zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z Kościana. Po przybyciu na miejsce zdarzenia przeprowadzono rozpoznanie. Potwierdzono informacje otrzymane w zgłoszeniu. Samochód osobowy uderzył w bok samochodu ciężarowego. Spośród 4 osób, które podróżowało pojazdami 3 były ranne, w tym dwie nieprzytomne. Jedna z tych osób pozostawała uwięziona w samochodzie osobowym a wobec drugiej nieprzytomnej osoby prowadzona była resuscytacja krążeniowo - oddechowa poza pojazdem. Czynności te rozpoczęła obsada ambulansu, który przypadkowo najechał na miejsce zdarzenia. Strażacy w pierwszej fazie wsparli działania służb medycznych i rozpoczęli działania mające na celu uwolnienie z wraku pasażera. Po kilku minutach działań przy użyciu narzędzi hydraulicznych uwolniono mężczyznę i wspólnie ze służbami medycznymi ewakuowano na nosze. Nieprzytomnych poszkodowanych umieszczono w ambulansach a strażacy przejęli opiekę nad przytomnym kierowcą samochodu osobowego. W międzyczasie zabezpieczono olej napędowy, który rozlał się z uszkodzonego zbiornika ciężarówki. Wyznaczono lądowisko dla 2 śmigłowców LPR i nawiązano łączność ze śmigłowcami, informując o gotowości do przyjęcia na miejscu zdarzenia. Z przedstawicielem zarządcy drogi ustalono zakres prac do wykonania przez służbę drogową po zakończeniu działań ratowniczych. Po zabraniu poszkodowanych z miejsca wypadku przez ambulans i śmigłowce część sił i środków odesłano do bazy na miejscu pozostawiając siły niezbędne do usunięcia pozostałości powypadkowych i likwidacji plamy ropopochodnych. Dalsze działania kontynuowano po zakończeniu czynności dochodzeniowych prowadzonych przez Policję. Zebrano elementy pojazdów z jezdni i przy pomocy sorbentu i neutralizatora usunięto plamę oleju. Na czas prowadzenia działań ratowniczych Policja zorganizował objazdy przez pobliska stację benzynową.

W przeciągu ostatnich kilkudziesięciu dni to kolejny wypadek w powiecie kościańskim, którego skutki są bardzo ciężkie. Apelujemy do kierowców aby wzmogli swą czujność i nie dali się zwieść łaskawej pogodzie. Bądźmy czujni i zachowajmy ostrożność w każdej sytuacji.


ŹRÓDŁO: www.psp.wlkp.pl

  

KOMENTUJ NA NASZYM Facebooku

telewizja sławomir papiera wielkopolska

.................................................................................................................... 

Reklama / produkcja filmowa / współpraca
reklama@tvwielkopolska


OLGA SZYMKOWIAK - Marketing Maneger

 olga.p@tvwielkopolska.pl

 

STRONA GŁÓWNA >>> www.tvwielkopolska.pl

Pozostałe informacje w tej kategorii

 
 

Wyszukaj na stronie

Tv Wielkopolska

Informacje, publicystyka, rozrywka...

Dzień Dobry Wielkopolsko!
Kontakt Redakcja i Reklama
redakcja@tvwielkopolska.pl
reklama@tvwielkopolska.pl