Powidz - Aviation Detachment 17-2 na półmetku Dobiega końca drugi tydzień polsko – amerykańskiego szkolenia lotniczego w ramach Aviation Detachment 17-2.
czwartek, 16 marca 2017 11:17

Amerykańscy lotnicy z 166 Airlift Wing Delawere Air National Guard wylądowali
w Powidzu 3 marca br, a zasadnicze szkolenie z żołnierzami 33. Bazy Lotnictwa Transportowego (33. BLTr) z Powidza rozpoczęli się 6 marca. Załogi wykorzystują do szkolenia amerykańskie samoloty C-130H i polskie C-130E Hercules.
Przez ostatnie dwa tygodnie załogi wykonywały wspólne loty w ugrupowaniu taktycznym, zrzuty ładunków, loty nocne z wykorzystaniem gogli noktowizyjnych oraz współdziałanie z myśliwcami MIG-29.


Podczas trwającej rotacji udało się także zrealizować pierwsze w tym roku lądowanie na pasie trawistym powidzkiego lotniska. „Pas trawiasty ma długość 2100 metrów. Wczoraj pierwszy raz w tym sezonie polski C-130 Hercules wykonał na nim operację – tzn. wylądował, a następnie wystartował z powierzchni nieutwardzonej” – wyjaśnił starszy chorąży Jarosław Kozłowski z grupy wsparcia 33. BLTr.
Przed załogami jeszcze półtora tygodnia szkolenia, w czasie którego zaplanowano wykonanie kolejnych wspólnych misji z MiGami 29, zrzuty ładunków, desantowanie osób, a także loty w formacjach oraz z wykorzystaniem noktowizji. Dodatkowo tuż przed zakończeniem rotacji – 24 marca - załogi wezmą udział w zawodach, w których rywalizowali będą w precyzyjnych zrzutach ładunków oraz w precyzyjnym lądowaniu. W zawodach mają wystartować 4 Herculesy, które będą próbowały wylądować jak najbliżej wyznaczonej linii oraz zrzucić ładunek w konkretnie wskazanym polu.
Amerykańscy żołnierze zakończą szkolenie w Powidzu 28 marca 2017 r.


Tekst i zdjęcia: kpt. Martyna Fedro-Samojedny  - Oficer Prasowy 3. SLTr


  

KOMENTUJ NA NASZYM Facebooku

telewizja sławomir papiera wielkopolska

.................................................................................................................... 

Reklama / produkcja filmowa / współpraca
reklama@tvwielkopolska


OLGA SZYMKOWIAK - Marketing Maneger

 olga.p@tvwielkopolska.pl

 

STRONA GŁÓWNA >>> www.tvwielkopolska.pl

Pozostałe informacje w tej kategorii

 
 

Wyszukaj na stronie

Tv Wielkopolska

Informacje, publicystyka, rozrywka...

Dzień Dobry Wielkopolsko!
Kontakt Redakcja i Reklama
redakcja@tvwielkopolska.pl
reklama@tvwielkopolska.pl