Kalisz - Pamięć o powstańcach ciągle żywa.
czwartek, 29 grudnia 2016 16:52

Starosta Kaliski Krzysztof Nosal wraz z wicestarostą Janem Adamem Kłyszem i Przewodniczącym Rady Powiatu Kaliskiego Mieczysławem Łuczakiem złożyli kwiaty na grobie Powstańca Wielkopolskiego Józefa Kubasiaka. Grób rodzinny Kubasiaków znajduje się na cmentarzu parafialnym w Chełmcach w gminie Opatówek. Władze powiatu złożyli kwiaty w ramach obchodów 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.


To bardzo ważne w historii Polski powstanie, w którym walczyli również mieszkańcy powiatu kaliskiego i z tego powinniśmy być dumni i o tym powinniśmy pamiętać– mówili zgodnie starosta kaliski Krzysztof Nosal i przewodniczy Rady Powiatu Kaliskiego Mieczysław Łuczak.


Władze powiatu złożyli kwiaty na grobie powstańca w środę 28 grudnia przed południem przed sesją budżetową.
Wojewódzkie uroczystości 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbyły się w Poznaniu i Lesznie w dniu 27 grudnia.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy przybył 26 grudnia do Poznania, owacyjnie witany. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiègne z 11 listopada 1918 kończącego I wojnę światową. Było to jedno z czterech, obok Powstania Wielkopolskiego 1806 roku, Powstania Sejneńskiego w 1919 roku i II Powstania Śląskiego w 1920 roku, zwycięskich powstań w dziejach Polski. Pierwsze z polskich powstań z tamtego okresu, które umożliwiło realizację wszystkich założonych celów.

  

KOMENTUJ NA NASZYM Facebooku

telewizja sławomir papiera wielkopolska

.................................................................................................................... 

Reklama / produkcja filmowa / współpraca
reklama@tvwielkopolska


OLGA SZYMKOWIAK - Marketing Maneger

 olga.p@tvwielkopolska.pl

 

STRONA GŁÓWNA >>> www.tvwielkopolska.pl

Pozostałe informacje w tej kategorii

 
 

Wyszukaj na stronie

Tv Wielkopolska

Informacje, publicystyka, rozrywka...

Dzień Dobry Wielkopolsko!
Kontakt Redakcja i Reklama
redakcja@tvwielkopolska.pl
reklama@tvwielkopolska.pl