Kalisz - Budynek Starostwa Powiatowego w Kaliszu ma Znaczek Turystyczny
piątek, 16 grudnia 2016 16:44


Pałac Gubernatorski w Kaliszu, w którym obecnie mieści się Starostwo Powiatowe, od grudnia 2016r. znalazło się w zaszczytnym gronie zabytków i atrakcji turystycznych w Polsce wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym. Odtąd każdy zagorzały turysta i kolekcjoner ma możliwość zdobycia tej unikatowej pamiątki i potwierdzenia swojego pobytu w zabytkowym gmachu Starostwa Powiatowego w Kaliszu, który niegdyś był Pałacem Gubernatorskim.

Do dnia dzisiejszego budynek Starostwa Powiatowego jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych gmachów w Kaliszu. Pobudowany w latach 1586-1591z fundacji prymasa Polski- ks. arcb. Stanisława Karnkowskiego, przebudowany w wieku XIX według planu Sylwestra Szpilowskiego w stylu klasycystycznym na gmach urzędowy.

Budynek powstał na planie litery E z czterokolumnowym portykiem korynckim. Na tyłach gmachu - od strony ul. Łaziennej - zachował się urokliwy dziedziniec z arkadowymi podcieniami. Równolegle z funkcjami czysto urzędowymi gmach spełniał również rolę reprezentacyjną. To tu mieszkał brat Napoleona, król Westfalii Hieronim Bonaparte oraz przebywał w roku 1813 i 1815 car Aleksander I. Dwadzieścia lat później, w 1835 roku, podejmowano w nim uczestników „zjazdu monarchów” w osobach króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III oraz cara Mikołaja I. W zależności natomiast od sytuacji historycznej i administracyjnej kraju budynek ten gościł w swych murach od starostów powiatowych począwszy, poprzez gubernatorów, dyrektorów kamery i prefektów do wojewodów włącznie. Od 1965 r. budynek został objęty ochrona prawną i wpisany do rejestru zabytków.
Znaczek Turystyczny, którym wyróżniono Starostwo to okrągły, drewniany krążek o średnicy 60 mm i grubości 8-10 mm, który posiada metalowe oczko do zawieszenia. Awers i rewers jest taki sam i przedstawia budynek Starostwa Powiatowego w Kaliszu. Jest to pamiątka z naturalnego materiału - drewna, bez użycia barwników, farb, lakierów, jest w 100 % ekologiczny. Składa się z trzech elementów: samego znaczka, karteczki i naklejki. Stanowi wyjątkową propozycję dla kolekcjonerów, w porównaniu z innymi w większości prefabrykowanymi produktami. Produkowany jest ręcznie. Grafika jest swego rodzaju dziełem sztuki, wypalana jest w wysokiej temperaturze przy pomocy metalowej, grawerowanej matrycy. Poprzez silny nacisk matryca wypala w drewnie plastyczny wizerunek, który jest bardzo trwały i odczuwalny także przy dotyku.
Wyróżnienie Starostwa Znaczkiem Turystycznym jest okazją do jego promocji i zachętą do odwiedzenia oraz poznania piękna architektury i historii tego miejsca. Jest on już 3 znaczkiem jaki można zdobyć odwiedzając miasto Kalisz. Poza Starostwem, Znaczkiem Turystycznym została również odznaczona Wieża Ratuszowa w Kaliszu oraz Baszta Dorotka i Mury Miejskie. Z kolei na trenie naszego kraju takich miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym jest do tej pory 503, co sprawia że Polska znajduje się na 3 miejscu występowania znaczka turystycznego na świecie. Prym w ilości występowania Znaczka Turystycznego na świecie wiodą Czechy, gdzie też narodziła się idea powstania tego odznaczenia. Na dzień dzisiejszy /dane z 30 listopada 2016 r./ istnieje na świecie ponad 5012 miejsc oznaczonych Znaczkiem Turystycznym, a ich liczba z każdym dniem wzrasta.
Znaczek Turystyczny z gmachem Starostwa Powiatowego, będącego dawniej Pałacem Gubernatorskim, można zakupić w Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu przy ul. Chodyńskiego 3 (wejście od ul. Zamkowej). Dla wszystkich miłośników turystyki i kolekcjonerów znaczek będzie dostępny w sprzedaży już od 03 stycznia 2017r.

Adres strony internetowej starostwa: www.powiat.kalisz.pl

Adres na FB: https://pl-pl.facebook.com/Powiat-Kaliski-244763332258537/#

  

KOMENTUJ NA NASZYM Facebooku

telewizja sławomir papiera wielkopolska

.................................................................................................................... 

Reklama / produkcja filmowa / współpraca
reklama@tvwielkopolska


OLGA SZYMKOWIAK - Marketing Maneger

 olga.p@tvwielkopolska.pl

 

STRONA GŁÓWNA >>> www.tvwielkopolska.pl

Pozostałe informacje w tej kategorii

 
 

Wyszukaj na stronie

Tv Wielkopolska

Informacje, publicystyka, rozrywka...

Dzień Dobry Wielkopolsko!
Kontakt Redakcja i Reklama
redakcja@tvwielkopolska.pl
reklama@tvwielkopolska.pl